Festivals Fairs Fun

South Dakota State Fair 2016 Daily Schedule
    September 1 - 5, 2015

Thursday September 1, 2016 - Opening Day

• Value Added Ag Day
• Military Appreciation: Veterans and active military men and women get in free all day.
• 4-H kids get in free with 4-H card. 4-H cards can be obtained in advance at county offices.

8:00 am - 8:00 pm - 4-H Buildings Open to the Public
8:00 am - 5:00 pm - 4-H Information Center Open -- Nordby Exhibit Hall



8:00 am - 5:00 pm - 4-H Demonstrations, Illustrated Talks, Project Whys, and Public Speaking -- National Guard Armory
8:00 am - Duroc; Yorkshire; Spotted Swine; Chester White; Hampshire; Poland China; Hereford; Berkshire; Crossbred Shows -- OC Swine Complex
8:00 am - Targhee; Corridale; Rambouillet; Natural Wool Breeds; Cheviots; Olde English BabyDolls; All Other Wool Breeds; All Other Meat Breeds Shows -- OC Sheep Barn

9:00 am - 10:00 pm - Noah's Way Exotic Petting Zoo and Pony Rides -- MIP Building
9:00 am - 8:00 pm - Extreme Raptors Exhibit sponsored by American Bank & Trust -- North of AARP Centennial Stage
9:00 am - 8:00 pm - FFA Ag Adventure Center Open -- FFA Ag Adventure Center
9:00 am - 8:00 pm - Fallen Heroes Banner Exhibit -- Midway Corner
9:00 am - 8:00 pm - All SD State Fair Exhibit Buildings Open

9:00 am - 4:00 pm - Value Added Ag Day Activities -- Day Sponsor Tent
9:00 am - Bottle Calf Feeding -- FFA Ag Adventure Center
9:30 am - Women with Weights - Nikki Prosch, SDSU Extension Health & Physical Activity Field Specialist -- Women’s Building Auditorium
9:30 am - Antique Tractor Demonstration -- West of Farm Bureau Dakotaland Stage
9:30 am - Growing Sweet Potatoes in SD - Twyla Folk, SD Extension Master Gardener & Huron Garden Club Member Horticulture Building
10:00 am - 4:00 pm - Rosemary Dunn Moeller: Guest Author/Poet -- Arts & Ed Building

10:00 am - Grain Engulfment Rescue Trainer Demo -- Wheat Growers Booth
10:00 am - Specialty Crops Production Program hosted by SD Specialty Producers Assoc. -- Day Sponsor Tent
10:00 am - SD Stock Dog Assoc. Ranch, Open and Intermediate Classes sponsored by Runnings & NutriSource -- Hippodrome
10:00 am - Genie Break: Finding Military Records on Ancestry Library -- Arts & Ed Building
10:00 am - South Dakota Farm and Ranch Recognition Program -- Farm Bureau Dakotaland Stage
10:30 am - Java Hut Quilts and More Tour of the Quilts -- Women’s Building Auditorium



10:30 am - Duane Knebel-Golden Oldies -- Senior Center
10:30 am - Delta Dental Magic Show -- Arts & Ed Building
10:30 am - Extreme Raptors Show sponsored by American Bank & Trust -- North of AARP Centennial Stage
10:30 am - Salute to Veterans followed by the Governor’s Award and First Lady’s Special -- NorthWestern Energy Freedom Stage
10:45 am - Carole Skinner - America’s Champion Whistler -- AARP Centennial Stage

11:00 am - 9:00 pm - Wine Pavilion: Toast of the SD State Fair -- Wine Pavilion
11:00 am - Local Foods Marketing hosted by SD Specialty Producers Assoc. - Day Sponsor Tent
11:00 am - Sherwin & Pam Linton and The Cotton Kings featuring Dick Moebakken and A Tribute to Walter Brennan -- AARP Centennial Stage
11:00 am - Usborne Books Reading -- Arts & Ed Building
11:00 am - Recycled Crafts & Ideas for Your Garden - Sandy Richter & Thea Miller Ryan, The Outdoor Campus -- Horticulture Building

11:00 am - Puppet Place Puppet Magic Show -- Independent Midway
11:15 am - A Day in the Life of a Sanford Lab Scientist -- Women’s Building Auditorium
12:00 pm - 12:00 am GoldStar Amusements Carnival -- Carnival Mat
12:00 pm - The Wildflowers -- Midway Roadhouse
12:00 pm - Grain Engulfment Rescue Trainer Demo -- Wheat Growers Booth



12:00 pm - Mogen’s Heroes -- DeSmet Farm Mutual Insurance Tent
12:00 pm - Coborn’s Bakery Demonstration -- Women’s Building Kitchen
12:00 pm - Antique Tractor Demonstration -- West of Farm Bureau Dakotaland Stage
12:00 pm - Phil Baker NorthWestern Energy Freedom Stage
1:00 pm - First Lady Linda Daugaard Special Book Reading: “Great Faces from South Dakota" by Danika Gordon and "How the Turtle Cracked His Shell” by Robin Moore -- Arts & Ed Building

1:00 pm - Extreme Raptors Show sponsored by American Bank & Trust North of AARP Centennial Stage
1:00 pm - SD Farm Bureau Women’s Leadership Team Reading FFA Ag Adventure Center
1:00 pm - Brookings-Medary Chapter Daughters of the American Revolution present: The Committee of Detail-No Pie Crust Promises Women’s Building Auditorium
1:00 pm - Astonishing Ag Articles Art Contest Entry Submission Deadline hosted by VAADC & SD Ag in the Classroom - Day Sponsor Tent
1:00 pm - Local Foods Across South Dakota hosted by SD Specialty Producers Assoc. -Day Sponsor Tent

1:00 pm - Farm Succession Workshop hosted by Farm Bureau Financial Farm Bureau Dakotaland Stage
1:00 pm - What’s That Bug?: A Tour of SD Insects - Amanda Bachman, SDSU Pesticide Education & Urban Entomology Field Specialist Horticulture Building
1:00 pm - Charolais Show followed by Charolais Jr Show South Ring - OC Beef Complex
1:00 pm - Red Angus Show followed by Red Angus Jr Show North Ring - OC Beef Complex
1:00 pm - Team Penning North Arena



South Dakota State Fair 2016 Daily Schedule

Thursday, September 1, 2016

Friday, September 2, 2016

Saturday, September 3, 2016

Sunday, September 4, 2016

Monday, September 5, 2016



1:00 pm - Puppet Place Puppet Magic Show Independent Midway
1:30 pm - Tour Horticulture Park to Catch & Observe Insects - Amanda Bachman, SDSU Pesticide Education & Urban Entomology Field Specialist Horticulture Building
1:30 pm - Duane Knebel - Golden Oldies Senior Center
1:30 pm - Nick Sharp Magic Show Midway Roadhouse
1:30 pm - Carole Skinner-America’s Champion Whistler AARP Centennial Stage

1:45 pm - Donnie Miller-SD Country Music Hall of Fame Singer AARP Centennial Stage
2:00 pm - Sherwin & Pam Linton and The Cotton Kings: A Salute to Our American Armed Forces and Veterans AARP Centennial Stage
2:00 pm - Grain Engulfment Rescue Trainer Demo Wheat Growers Booth
2:00 pm - Specialty Crops Production Discussion hosted by SD Specialty Producers Assoc. - Day Sponsor Tent
2:00 pm - Antique Tractor Demonstration West of Farm Bureau Dakotaland Stage

2:00 pm - Genie Break: Using Heritage Quest to Find Military Records Arts & Ed Building
2:30 pm - The Wildflowers Midway Roadhouse
2:30 pm - Delta Dental Magic Show Arts & Ed Building
2:30 pm - Kid and Nic NorthWestern Energy Freedom Stage
3:00 pm - Story Time FFA Ag Adventure Center

3:00 pm - Waterfowl, Turkeys, Large Fowl & Chicken Show Poultry/Rabbit Barn SD State Fair Master Schedule
3:00 pm - Value Added Ag Day Ice Cream Social hosted by your SD Dairy Producers - Day Sponsor Tent
3:00 pm - Astonishing Ag Articles Coloring and Art Contest Judging hosted by VAADC & SD Ag in the Classroom - Day Sponsor Tent
3:00 pm - Darrel Crocker - Patriotic Songs Senior Center
3:00 pm - Mogen’s Heroes DeSmet Farm Mutual Insurance Tent


All Festivals and Fairs 2016

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



3:00 pm - Usborne Books Reading Arts & Ed Building
3:00 pm - Puppet Place Puppet Magic Show Independent Midway
3:00 pm - Pulse Crop Production in SD - Ruth Beck, SDSU Agronomy Field Specialist & Dwayne Beck, SDSU Dakota Lakes Research Farm Horticulture Building
3:00 pm - Pampered Chef Cooking Demonstration - Linda Peer Women’s Building Kitchen
3:00 pm - Retirement/Social Security Workshop hosted by Farm Bureau Financial Farm Bureau Dakotaland Stage

3:45 pm - Donnie Miller-Classic Country Singer AARP Centennial Stage
4:00 pm - Sherwin & Pam Linton and The Cotton Kings: A Tribute to Johnny Cash featuring Dick Moebakken singing the hits of Freddy Fender AARP Centennial Stage
4:00 pm - Yoga Basics - Tara Shafrath, SDSU Extension Health & Physical Activity Field Specialist Women’s Building Auditorium
4:00 pm - Nick Sharp Magic Show Midway Roadhouse
4:00 pm - Grain Engulfment Rescue Trainer Demo Wheat Growers Booth

4:00 pm - Antique Tractor Demonstration West of Farm Bureau Dakotaland Stage
4:00 pm - SD Stock Dog Assoc. Intermediate Finals sponsored by Runnings & NutriSource Hippodrome
4:00 pm - 14th Annual SD State Fair Jackpot Market Hog Show OC Swine Complex
4:00 pm - Phil Baker NorthWestern Energy Freedom Stage
5:00 pm - Deep Science: Intro to the Sanford Underground Research Facility in Lead Women’s Building Auditorium

5:00 pm - South Devon Show South Ring - OC Beef Complex
5:00 pm - Kevin Hall: The Magic Maniac NorthWestern Energy Freedom Stage
5:00 pm - Mogen’s Heroes DeSmet Farm Mutual Insurance Tent
5:00 pm - Extreme Raptors Show sponsored by American Bank & Trust North of AARP Centennial Stage
5:00 pm - SD State Fair Karaoke Rendezvous Prelim Competition Midway Roadhouse

5:00 pm - Make-A-Wish Trained Border Collie Auction Hippodrome
5:00 pm - Puppet Place Puppet Magic Show Independent Midway
5:30 pm - Mutton Busting Remix sponsored by Runnings & NutriSource Hippodrome
6:00 pm - Bottle Calf Feeding FFA Ag Adventure Center
6:00 pm - Puppet Place Puppet Magic Show Independent Midway

6:30 pm - Kid and Nic NorthWestern Energy Freedom Stage
6:30 pm - SD Stock Dog Assoc. Open Finals sponsored by Runnings & NutriSource Hippodrome
7:00 pm - James River Bluegrass Band Midway Roadhouse
8:00 pm - Red Wilk Construction Championship Bull Riding Bull Bash Grandstand
10:00 pm - The Dweebs - Beer Garden

All schedules can be subject to change

star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)