Festivals Fairs Fun

Ohio State Fair 2018 Schedule
    July 25 - August 5, 2018

Sunday, July 29, 2018   Schedule

Natural Resources Park
    11:00 am - Fun with Columbus Zoo Animals
    11:00 am - 3:00 pm - Camp Stoves (pavilion)
    11:00 am - 6:00 pm - Smokey Bear
    12:00 pm - Great Lakes Timber Show, lumberjacks
      1:00 pm - Retriever Dogs in Action (Sandusky)
      2:00 pm - Bill Foley (Columbus), 60s, 70s, 80s music
      2:30 pm - Great Lakes Timber Show, lumberjacks
      3:00 pm - Demonstration, EPA Tiny House (northwest park)
      3:30 pm - Retriever Dogs in Action (Sandusky)
      4:30 pm - Bohemian Highway (Columbus), folk music
      6:00 pm - Great Lakes Timber Show, lumberjacks



Main Street Stage
    12:00 pm - 12:30 pm - Groovy Guy Show, comedy juggling
      1:00 pm - 1:45 pm - Veteran’s Day Variety Show
      3:00 pm - 3:45 pm - Veteran’s Day Variety Show
      5:00 pm - 5:45 pm - Nikki Briar & the Sweetbriar Band, country rock
      6:00 pm - 6:45 pm - Ron Diamond, hilarious hypnosis
      7:30 pm - 8:15 pm - Nikki Briar & the Sweetbriar Band, country rock
      8:30 pm - 9:15 pm - Ron Diamond, hilarious hypnosis

Cooper Arena
      8:30 am - Red and White Dairy Cattle Show
    10:30 am - Holstein Dairy Cattle Show (Cow Classes)



Gazebo Stage
    11:30 am - 12:00 pm - Jess Kellie Adams (Findlay), country
    12:15 pm - 12:45 pm - Michael Goudeau, comedy juggling
      1:00 pm - 1:30 pm - Jess Kellie Adams (Findlay), country
      2:00 pm - 2:30 pm - Michael Goudeau, comedy juggling
      2:45 pm - 3:15 pm - Drew Murray, comedy magic
      3:30 pm - 4:00 pm - Kazual, pure a cappella
      4:30 pm - 5:00 pm - Drew Murray, comedy magic
      5:15 pm - 5:45 pm - Kazual, pure a cappella
      6:00 pm - 6:30 pm - Drew Murray, comedy magic
      7:00 pm - 7:30 pm - Kazual, pure a cappella

Cox Fine Arts Center
      9:00 am - 9:00 pm - Fine Arts Exhibition and People’s Choice Voting
    10:00 am - 9:00 pm - Youth Coloring Activity and Seek & Find
    11:00 am - 7:00 pm - All Ohio Arts Gift Shop (Studios on High Gallery)
      2:00 pm - 4:00 pm - Brian Clash musician



Buckeye Sports Center
      9:00 am - 6:00 pm - Baton Competition (North End)
      9:00 am - 9:30 am - Wrestling Greco and Freestyle Clinic - Mat 2 (S. End)
      9:30 am - 1:00 pm - USA Greco Wrestling Tournament, All Mats Boys/Men (S. End)
      1:00 pm - 4:30 pm - USA Freestyle Wrestling Tournament, All Age Divisions (S. End)

Cardinal Patio
    10:30 am - 11:30 am - OSBA - Tour the replica of a real bee yard and see how bees live in a beekeeper’s apiary.
      1:30 pm - OSBA - Bee Beard: gardening experts Ron Wilson and Tom Wood try their hand at wearing (real) bee beards.
      3:00 pm - 4:00 pm - OSBA - Master Gardener Tina Bobek: how to attract pollinators to your yard with easy-to-grow plants
      4:00 pm - 5:00 pm - OSBA - Ask a Beekeeper. Get help from the OSBA.

WCOL Celeste Center
      1:00 pm - 2:15 pm - All-Ohio State Fair Band & All-Ohio State Fair Youth Choir concert, Free
      7:30 pm - Trevor Noah, $35

Central Park
    12:30 pm - 2:00 pm - Celebrate the Steak Day presented by Ohio Beef Council


  Ohio State Fair 2018 Schedule:

  • July 25 - Wed.     • July 26 - Thursday

  • July 27 - Friday     • July 28 - Saturday

  • July 29 - Sunday     • Aug. 3 - Friday

  • Aug. 4 - Saturday     • Aug. 5 - Sunday



Cardinal Hall
      9:00 am - 3:00 pm - Columbus Area Chapter - Embroidery Guild of America demo - (Hall B)
      9:00 am - 9:00 pm - Central Ohio Model Railroad Club - (Hall C)
      9:00 am - 9:00 pm - Creative Arts & Youth Arts competitions, exhibits and demos - (Hall B)
      9:00 am - 9:00 pm - Ohio. Find It Here. Showcase - (Hall C)
      9:00 am - 9:00 pm - People’s Choice Voting: Creative Arts, Youth Arts - (Hall B)
      9:00 am - 9:00 pm - World War I Exhibit - (Hall C)
      9:30 am - 11:30 am - Cyndy’s Dolls - Collage puzzle pin hands-on art activity ($1 / pin) - (Hall B)

    10:00 am - 4:00 pm - Buckeye Leather Crafters demo - (Hall B)
    10:00 am - 2:00 pm - Buckeye Rug Hooking Guild Demo - (Hall B)
    10:00 am - 2:00 pm - Columbus Miniature Society - Making Miniatures demo with Make-n-Take project - (Hall B)
    10:00 am - 5:00 pm - Cyndy’s Dolls demo - (Hall B)
    10:00 am - 5:00 pm - Guilded Lilies Doll Club demo and hands-on art pin activity - (Hall B)
    11:30 am - Sanfillipo Culinary Event - Fresh Fruit Desserts demo - (Hall B)

    11:45 am - 12:15 pm - Invention League - View K-4th Grades State Inventor entries - (Hall A)
    12:00 pm - 1:00 pm - Greater Midwest Foodways / Giant Eagle, Family Heirloom Recipes Competition Judging - (Hall B)
    12:00 pm - 3:00 pm - Silk Scarf Dyeing hands-on activity ($10/scarf; pat Bullen) - (Hall B)
      2:00 pm - Sanfillipo Culinary Event - Flaming Desserts & Entrée demo - (Hall B)
      5:00 pm - 6:00 pm - American Heritage Homes - Chili Cook-Off Competition (Live - people’s Choice) - (Hall B)
      5:45 pm - 6:15 pm - Invention Convention


All Festivals and Fairs 2018

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



OVMA Veterinary Education Center
    10:00 am - 6:00 pm - Milk A Cow
    10:00 am - 6:00 pm - Ag is Cool education station
    11:00 am and 2:00 pm - Live Animal demonstrations

O’Neill Swine Building
      8:00 am - Open Yorkshire Swine Show
      8:00 am - Youth Jackpot Gilt Show
      9:30 am - Open Duroc Swine Show
    10:00 am - 6:00 pm - Swine Ag is Cool education station
    11:00 am - Open Landrace Swine Show
    12:00 pm - Open Crossbred Boars Show

Rabbit and Poultry Pavilion
      9:00 am - Open Poultry Show
    10:00 am - 6:00 pm - Poultry Ag is Cool education station

Rhodes Center
      8:30 am - 9:30 am - Worship Service - Non-Denominational (east auditorium)
    11:00 am - Columbus All Breed Dog Agility (lawn)
    12:15 pm - 1:00 pm - Invention League - K-4th Grade State Awards Ceremony (auditorium)
      2:00 pm and 4:00 pm - Columbus All Breed Dog Agility (lawn)
      6:15 pm - 7:00 pm - Invention League - 5th-12th Grades State Awards Ceremony (auditorium)

Shoppes at North Commercial
    10:00 am, 12:00 pm, 2:00 pm, 4:00 pm, and 6:00 pm - Live Cooking show with Kitchen Craft

Showplace Pavilion
      9:00 am - 7:00 pm - Drone Racing Cup with STEM experience provided by Safety Third Racing and Local Tech Heroes

JD Equipment Taft Coliseum
      11:00 am - Mid Ohio Marauders Cowboy Mounted Shooting

Taste of Ohio Cafe
    10:00 am - 9:00 pm - Infant Care & Nursing Stations pres. by OhioHealth & Sunny95
    11:00 am - 1:00 pm - Lactation Consultants, Infant Care & Nursing Stations pres. by OhioHealth and Sunny95
    11:00 am - 2:00 pm - Meet the Ohio Winemaker: Manchester Hill Winery (Circleville), Meier’s Wine Cellars (Cincinnati)
      4:00 pm - 8:00 pm - Meet the Ohio Brewer: Sibling Revelry (Cleveland)

Voinovich Livestock and Trade Center
      8:00 am - Junior Breeding Showmanship
    10:00 am - Commercial Beef Cattle show (viaduct)
    10:00 am - 6:00 pm - Beef Ag is Cool education station
    10:30 am - Junior Angus Show
    12:30 pm - Junior Shorthorn Show
      2:00 pm - Junior Chianina Show
      3:00 pm - Junior AOB Show
      4:00 pm - Junior Maine-Anjou Show
      6:30 pm - All-Ohio State Fair Youth Choir concert (lawn)

Lausche Youth Center
      9:00 am - 8:00 pm - 4-H, Boy Scouts, Columbus Division of Police Explorer Youth, Girl Scouts, Invention League,           Local Matters, OSU Physics, Technology & Engineering Education exhibits & activities
      9:00 am - Youth Scavenger Hunt
    10:00 am - 4:00 pm - 4-H Make ‘n’ Take activity
    10:00 am - Boy Scouts - Flag Retirement Ceremony (lawn)
    11:00 am - 2:00 pm - Girl Scouts Flag Ceremony Competition (stage)
    11:00 am - 4:00 pm - OSU Physics & Chemistry hands-on science activities
    11:00 am - Youth Scavenger Hunt
    12:00 pm - 5:00 pm - 4-H International Day, Leadership Day and Quilt Day
    12:00 pm - 5:00 pm - 4-H Workforce Preparation Day
    12:00 pm - Boy Scouts - Flag Retirement Ceremony (lawn)
      1:00 pm - Youth Scavenger Hunt
      1:30 pm - 2:00 pm - Phun with Physics & Chemistry shows
      2:00 pm - Boy Scouts - Flag Retirement Ceremony (lawn)
      2:00 pm - 4:00 pm - Girl Scouts Speech Competition - Tomorrow’s leaders speak (stage)
      3:00 pm - Youth Scavenger Hunt
      3:30 pm - 4:00 pm - Phun with Physics & Chemistry shows
      4:00 pm - Boy Scouts - Flag Retirement Ceremony (lawn)
      4:00 pm - 5:30 pm - OSU Physics/Chemistry Dept. - the element of surprise! (stage)
      4:30 pm - 5:30 pm - 4-H International Day, Leadership Day and Quilt Day Awards
      5:00 pm - Boy Scouts - Ga Ga Ball Tournament
      5:00 pm - Youth Scavenger Hunt
      6:00 pm - 8:00 pm - 4-H Licking County band (stage)
      6:00 pm - 8:00 pm - Girl Scouts Ugly Cake Competition
      7:00 pm - Youth Scavenger Hunt

star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)