Festivals Fairs Fun
Ohio State Fair 2016 Schedule
    July 27 - Aug 7, 2016

2016 Ohio State Fair - Sunday - July 31, 2016

WCOL Celeste Center
1:00 pm - All-Ohio State Fair Band pres. by BHP & Youth Choir Concert, Free
7:30 pm - Kenny Rogers’ final world tour: The Gambler’s Last Deal with special guests The Oak Ridge Boys and Linda Davis, $32

Central Park
12:30 pm - 2 pm - Capital City Burger Battle presented by Ohio Beef Council

Rural King Cooper Arena
8:30 am - Open Red and White Dairy Cattle show
10:30 am - Open Holstein Cow Classes show

Cox Fine Arts Center
10:00 am - 9 pm - Fine Arts Exhibition and Short Films
10:00 am - 9 pm - People’s Choice Voting for your favorite exhibition piece
11:00 am - Tour of the award-winning arts
2:30 pm - 3:10 pm - Bob Niederriter Trio, jazz
3:00 pm - Tour of the award-winning arts
3:30 pm - 4:10 pm - Bob Niederriter Trio, jazz
5:00 pm - 7 pm - Kenny Wayne/Dave Joseph Band, classic pop/country
7:00 pm - 7:30 pm - El Ritmo Flamenco Ensemble



Aaron's Gazebo Stage
11:30 am - Philadelphia Phil, swingin’ Americana/blues
12:15 pm - Steve Brogan, comic ventriloquist
1:00 pm - Philadelphia Phil, swingin’ Americana/blues
2:00 pm - Kazual, pure a capella
2:45 pm - Steve Brogan, comic ventriloquist
3:30 pm - Kazual, pure a capella
5:00 pm - Steve Trash, green magic
6:00 pm - Kazual, pure a capella
7:00 pm - Steve Trash, green magic

T-Mobile Main Street Stage
12:30 pm - Chipper Lowell, comedy magic
1:30 pm - Veteran’s Day Variety show
3:00 pm - Ron Diamond, hilarious hypnosis
5:00 pm - JD Eicher & the Goodnights, indie pop/rock
6:00 pm - Veteran’s Day Variety show
7:30 pm - JD Eicher & the Goodnights, indie pop/rock
8:30 pm - Ron Diamond, hilarious hypnosis



Lausche Youth Center
9:00 am - Youth Scavenger Hunt
9:00 am - 4 pm - Tech & Engineering: American Radio Relay League
9:00 am - 4 pm - Technology & Engineering Education: Columbus State College Construction Mgmt Program
9:00 am - 4 pm - Tech & Engineering: Robotics team demos
9:00 am - 4 pm - Tech & Engineering: State Science Day and Believe in Ohio student STEM Research Projects
9:00 am - 5 pm - FFA, FCCLA and SkillsUSA exhibits and activities
9:00 am - 8 pm - Boy Scouts - Veterans Day, lawn
9:00 am - 8 pm - Explorer Youth Program hands-on activities presented by Columbus Ohio Division of Police
9:00 am - 8 pm - Technology & Engineering exhibits and hands-on STEM activities, lawn
9:00 am - 8 pm - Tech & Engineering: Eco Car Display, OSU Center for Automotive Research (CAR)
9:00 am - 8 pm - Tech & Engineering: Mobile Learning Lab, Sustainable Design Container Home, Tiny House - Fort Hayes Career Center, south lawn
11:00 am - Youth Scavenger Hunt
11:00 am - 2 pm - Girl Scouts Flag Ceremony Competition, stage
11:00 am - 4 pm - OSU Physics and Chemistry hands-on science activities
11:00 am - 4:30 pm - Ohio FFA Agriscience Classroom activities starting at 11 am, Noon, 1 pm, 2 pm, 3 pm, 4 pm
Noon - 5 pm - 4-H International Day, Leadership Day and Quilt Day
Noon - 5 pm - 4-H Workforce Preparation Day
1:00 pm - Youth Scavenger Hunt
1:30 pm - OSU Physics and Chemistry “Phun” show
2:00 pm - 4 pm - Girl Scouts Speech Competition - tomorrow’s leaders speak, stage
3:00 pm - Youth Scavenger Hunt
3:30 pm - OSU Physics and Chemistry “Phun” show
4:30 pm - 5:30 pm - 4-H International Day, Leadership Day and Quilt Day Awards
5:00 pm - Youth Scavenger Hunt
7:00 pm - Youth Scavenger Hunt



Nationwide Donahey AG and Hort. Building
10:00 am - 6 pm - Corn and Wheat Ag is Cool education station
10:00 am - 6 pm - Farm Bureau Ag is Cool education station
10:00 am - 6 pm - Soy Ag is Cool education station
11:00 am - Franklin Park Conservatory, stage
1:00 pm - OSU Jump Rope Club, stage
3:00 pm - Chase Cummings Music, stage
5:00 pm - OSU Jump Rope Club, stage

Brown Sheep Building
10:00 am - Guys & Gals Sheep Lead Competition, Ohio Lamb & Wool Queen Contest
10:00 am - 6 pm - Sheep Ag is Cool education station
1:00 pm - Jr. Wool show
2:30 pm - Hand Spinning Fleece Competition for White & Natural Colored Wool
3:00 pm - Open All Other Breeds White Wool show
3:00 pm - Open Rambouillet Sheep show
6:00 pm - Open National Merino Sheep show

Cardinal Hall
10:00 am - Live Cooking Show with Kitchen Craft, Hall B
10:00 am - 2 pm - Columbus Miniature Society - help build a miniature project that is “out of this world” using everyday objects, Hall B
10:00 am - 3 pm - Columbus Area Chapter, Embroidery Guild of America demos and handson projects, Hall B
10:00 am - 4 pm - Blick Art Materials demo booth with prize wheel, Hall B 10 am - 4 pm - Buckeye Leather Crafters demo, Hall B
10:00 am - 5 pm - Cyndy’s Dolls demos, Hall B
10:00 am - 5 pm - Guilded Lilies Doll Club demos, Hall B
10:00 am - 9 pm - Creative Arts & Youth Arts competitions and exhibitions: culinary demos, food sculpting, guilds and more, Hall B
10:00 am - 9 pm - Heritage crafts demos including beeswax making, carving, shaving brushes, mat cutting, cooperage,
silversmithing, sewing, tinware bending and soldering, flower arranging, miniatures, decorative painting and more, Hall C
10:00 am - 9 pm - Central Ohio Model Railroad Club, Hall C
10:00 am - 9 pm - People’s Choice Voting for Creative Arts entries, Hall B
10:00 am - 9 pm - People’s Choice Voting for Youth Arts entries, Hall B
Noon - Live Cooking Show with Kitchen Craft, Hall B
Noon - 5 pm - Ohio State Beekeepers - Browse through a replica of an actual beeyard and view pollinator plants, patio
1:00 pm - 2 pm - Sanfillipo’s Cooking with the Pioneers, Beans & Greens, Hall B
2:00 pm - Live Cooking Show with Kitchen Craft, Hall B
2:00 pm - 3 pm - Fashion Style Runway show, Hall B
4:00 pm - Live Cooking Show with Kitchen Craft, Hall B
5:00 pm - 6 pm - Holt Mechanical Chili Cook-Off - Live People’s Choice competition voting, Hall B
6:00 pm - Live Cooking Show with Kitchen Craft, Hall B

Natural Resources Park
11:00 am - Fun with Columbus Zoo Animals
11:00 am - 6 pm - Smokey Bear
11:30 am - Ohio Bird Sanctuary
Noon - Great Lakes Timber Show, lumberjacks
1:00 pm - Retriever Dogs In Action
2:00 pm - Ohio Bird Sanctuary
2:30 pm - Bill Foley, 50s, 60s and 70s music
3:00 pm - Great Lakes Timber Show, lumberjacks
4:00 pm - Bohemian Highway, folk
5:00 pm - Retriever Dogs In Action
6:00 pm - Great Lakes Timber Show, lumberjacks

Buckeye Sports Center
9:00 am - 9:30 am - Wrestling Clinic - Freestyle - Mat 2, south end
9:00 am - 6 pm - Baton Competition, north end
9:30 am - 1 pm - USA Freestyle Wrestling Tournament - 1-4 age divisions, south end
1:00 pm - 4:30 pm - USA Freestyle Wrestling Tournament - 5-8 age divisions, south end


Ohio State Fair 2016 Daily Schedule

Friday, July 29, 2016

Saturday, July 30, 2016

Sunday, July 31, 2016

Monday, August 1, 2016

Tuesday, August 2, 2016

Wednesday, August 3, 2016

Thursday, August 4, 2016





All Festivals and Fairs 2016

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)