Festivals Fairs Fun

New Mexico State Fair 2018 Schedule
    September 6 - 16, 2018
Expo New Mexico, 300 San Pedro Blvd.
    Albuquerque, New Mexico


Sunday, September 9, 2018   Schedule -

Model T's, Model A's, Early Ford V8's, Antique Car Show - Main Street
Out at the Fair - Villa Hispana
  8:00 am - Candy Contest - Creative Arts Building
  8:00 am - NM Bred Swine Show - Swine Barn
  9:00 am - 4-H State Fair Horse Show - Indoor Horse Arena
  9:30 am - Sheep to Shawl - Dairy Barn
10:00 am - Calligraphy - Creative Arts Building
10:00 am - Classify Zia Classic Lambs - Southwest Dairy Farmer's Dairy Barn



10:00 am - Coin Club - Creative Arts Building
10:00 am - Go Karts - Creative Arts Lot
10:00 am - Great American Petting Zoo - Main Street
10:00 am - Great American Pony Rides - Main Street
10:00 am - Lace Makers - Creative Arts Building
10:00 am - Line Dancers - Creative Arts Building
10:00 am - Lorikeets Encounter - Manuel Lujan Lot
10:00 am - Milking Demonstrations - Dairy Barn



10:00 am - Sling Shot - Gate 1- Main Entrance
10:00 am - Woodcarving - Creative Arts Building
10:00 am - Woodturners - Creative Arts Building
10:30 am - Chef Ray Duey - Creative Arts Building
10:30 am - Great American Duck Races - Youth Hall
11:00 am - Pee-Wee Stampede - Youth Stage / Box Car
11:00 am - Shiner Band - Mattress Firm Pavilion
11:15 am - Sea Lion Splash - Kiddie Lot
11:30 am - Great American Pig Races - Dairy Barn
11:30 am - Joseph Otero-Wood Worker - Indian Village



11:30 am - Ms. Faye Sarracino - Indian Village
11:30 am - Square Dancers - Creative Arts Building
11:45 am - Magic Show: Sheldon Casavant - Youth Stage / Box Car
12:00 pm - Lumber Jack and Jills - Mattress Firm Pavilion
12:00 pm - NM Bred Steer Show - Beef Barn
12:00 pm - Shiner Dance Band - Mattress Firm Pavilion
12:00 pm - Street Drum Corps - Roaming Attraction
12:00 pm - Zia Classic Lamb Show - Dairy Barn
12:15 pm - Honey Bear Dancers - Natural Resources Stage, Youth Stage / Box Car
12:45 pm - Great American Duck Races - Youth Hall


  New Mexico State Fair 2018 Schedules:

  • Sep. 6 - Thursday     • Sep. 7 - Friday

  • Sep. 8 - Saturday     • Sep. 9 - Sunday

  • Sep. 10 - Monday     • Sep. 11 - Tuesday

  • Sep. 12 - Wed.     • Sep. 13 - Thursday

  • Sep. 14 - Friday     • Sep. 15 - Saturday

  • Sep. 16 - Sunday    



1:00 pm - Alchemie - Mattress Firm Pavilion
1:00 pm - Cellicion Traditional Zuni Dancers - Indian Village
1:00 pm - Jr. Market Goat Show - Dairy Barn
1:00 pm - Pee-Wee Stampede - Youth Stage / Box Car
1:00 pm - Stilt Circus - Roaming Attraction
1:00 pm - Wild West Gun Fighter Show - Creative Arts Lot
1:00 pm - Zumba Kids - African American Pavilion
1:30 pm - Candy Contest Judging - Creative Arts Building
1:30 pm - Great American Pig Races - Dairy Barn
1:45 pm - Magic Show: Sheldon Casavant - Youth Stage / Box Car


All Festivals and Fairs 2018

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



2:00 pm - Rude Boys -
2:00 pm - Street Drum Corps - Roaming Attraction
2:00 pm - The Electric Edric Explosion -
2:15 pm - Honey Bear Dancers - Natural Resources Stage, Youth Stage / Box Car
2:15 pm - New Hope Baptist Church -
2:15 pm - Sea Lion Splash - Kiddie Lot
2:30 pm - Great American Duck Races - Youth Hall
3:00 pm - Lumber Jack and Jills - Mattress Firm Pavilion
3:00 pm - Pee-Wee Stampede - Youth Stage / Box Car
3:00 pm - Raul - Mattress Firm Pavilion

3:00 pm - Steele Man Band - Indian Village
3:00 pm - Stilt Circus - Roaming Attraction
3:30 pm - Great American Pig Races - Dairy Barn
3:30 pm - Phillips Chapel - African American Pavilion
3:45 pm - Magic Show: Sheldon Casavant - Natural Resources Stage, Youth Stage / Box Car
4:00 pm - 10 Years Gone - Indian Village
4:00 pm - Abe Mac Band - Bucking Bar
4:00 pm - Casey Michaels - Mattress Firm Pavilion
4:00 pm - Rank Lil Buckers Rodeo - Tingley Coliseum
4:00 pm - Rhythm Divine - Mattress Firm Pavilion

star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)

4:00 pm - Street Drum Corps - Roaming Attraction
4:00 pm - Wild West Gun Fighter Show - Creative Arts Lot
4:15 pm - Honey Bear Dancers - Natural Resources Stage, Youth Stage / Box Car
4:15 pm - Strange Danger Thrill Show - Youth Stage / Box Car
4:30 pm - Great American Duck Races - Youth Hall
4:45 pm - God's House -
5:00 pm - Cellicion Traditional Zuni Dancers -
5:00 pm - Open Karaoke -
5:00 pm - Pee-Wee Stampede - Youth Stage / Box Car
5:00 pm - Stilt Circus - Roaming Attraction

5:15 pm - Sea Lion Splash - Kiddie Lot
5:15 pm - Strange Danger Thrill Show - Youth Stage / Box Car
5:30 pm - Great American Pig Races - Dairy Barn
5:45 pm - Magic Show: Sheldon Casavant -
6:00 pm - ABQ Fellowship Choir -
6:00 pm - Classify Jr. Market Lambs -
6:00 pm - Lumber Jack and Jills - Mattress Firm Pavilion
6:00 pm - Quetzal Coatl Exploradora Aztec Dancers -
6:00 pm - Street Drum Corps - Roaming Attraction
6:00 pm - Tylor Brandon Band - Mattress Firm Pavilion

6:15 pm - Strange Danger Thrill Show - Youth Stage / Box Car
6:45 pm - Wild West Gun Fighter Show - Creative Arts Lot
7:00 pm - Totonac Pole Flyers - Indian Village
7:15 pm - J.J. Jones and Friends - African American Pavilion
7:15 pm - Strange Danger Thrill Show - Youth Stage / Box Car
7:15 pm - Street Drum Corps - Roaming Attraction
8:00 pm - Blynsyde - Indian Village
8:00 pm - Karaoke Showcase Rounds - Mattress Firm Pavilion
8:15 pm - WaMba Band - African American Pavilion
8:30 pm - Street Drum Corps - Roaming Attraction