Festivals Fairs Fun
  Iowa State Fair 2016 Daily Schedule
        August 11 - 21, 2016

  August 16, 2016 - Tuesday

FAIRGROUNDS
ALL DAY - Farm Bureau Day

ACROSS FROM GRANDFATHER'S BARN
9:00 am - Grape Getaway Kids Activities

ADMINISTRATION BUILDING
10:00 am - National Anthem

ANNE and BILL RILEY STAGE
9:00 am - Iowa Auctioneers’ Association Bid Calling Contest
12:00 pm - Bill Riley Talent Search
2:30 pm - Iowan of the Day Presentation
4:00 pm - B & B Caberet Singers
5:00 pm - Capitol City Steppers
7:00 pm - Hypnotist Ron Diamond
9:00 pm - Hypnotist Ron Diamond



AVENUE OF BREEDS, SWINE BARN
2:00 pm - Animal "I Spy" activity

BOULEVARD OF DAIRY BREEDS, JOHN & EMILY PUTNEY FAMILY CATTLE BARN
9:00 am - I Milked a Cow
1:00 pm - I Milked a Cow
4:00 pm - I Milked a Cow

BRUCE L. RASTETTER 4-H EXHIBITS BUILDING
9:00 am - CME Group Ag Commodity Carnival
9:00 am - Educational Presentations and Working Exhibits
9:00 am - Extemporaneous speaking
9:00 am - Hands-on Activities Corner
12:00 pm - Share the Fun
1:30 pm - Educational Presentations and Working Exhibits
5:00 pm - Share the Fun

BUD LIGHT STAGE
9:30 am - The Foy School of Irish Dance
10:30 am - Legendary
11:30 am - Aileah Colgan
12:30 pm - The Time Burners
1:30 pm - The Purdy River Band
2:30 pm - Hold for Swank
7:30 pm - Hairball



COUNTRY SCHOOL
9:00 am - School Activities
1:30 pm - Stories and Plays

DNR BUILDING
2:00 pm - Managing Your Woodland Resources

DNR BUILDING COURTYARD
10:00 am - Q&A with Division Admin. Bill Ehm
11:00 am - Improving the Water in Your Watershed
12:00 pm - Celebration of Conservation
1:00 pm - Iowa Habitat Access Program
3:00 pm - Managing your Farm Pond

ELWELL FAMILY FOOD CENTER, JUDGING ROOM I
9:30 am - Creative Crepes by Le Jardin
11:00 am - Seminar: Dehydrating: Another Way to Preserve Food
12:00 pm - My Most Creative C&H Sugar Cookie
1:30 pm - Best Dry Rub
3:30 pm - Best Recipe Spin-Off Dessert

ELWELL FAMILY FOOD CENTER, JUDGING ROOM II
9:00 am - Seminar: Charge Up Your Breakfast with Whole Grains
11:00 am - AllSpice Party Dip Contest
1:00 pm - Snappy Popcorn Creations
2:30 pm - Make It Sweet with C&H Sugar
3:30 pm - Szathmary Collection of Historic Recipes

ELWELL FAMILY FOOD CENTER, JUDGING ROOM III
10:00 am - Best Fruit Cobbler, Bettie or Buckle
12:00 pm - Puckerbrush Potluck
1:00 pm - Mother Podolak’s Chili Contest
2:00 pm - Coach’s Favorite Rhubarb Contest
3:00 pm - Old Thresher’s Family Reunion
4:00 pm - Seminar: Dehydrating: Another Way to Preserve Food



ELWELL FAMILY FOOD CENTER, JUDGING ROOM IV
9:30 am - Dorothy Lynch Gluten Free Cooking Contest
10:30 am - Seminar: Desserts: A Cure for Your Sweet Tooth
11:30 am - Gourmet Mini Parfaits
3:00 pm - Kraft’s Kreations with Velveeta
11:30 pm - Seminar: Birthday Cake Basics

EXPO HILL
9:30 am - Fitness on the Hill
12:00 pm - Stilt Circus presents the Bistrevsky Brothers Variety Show
3:00 pm - Stilt Circus presents the Bistrevsky Brothers Variety Show
6:00 pm - Stilt Circus presents the Bistrevsky Brothers Variety Show

FARM BUREAU PIONEER HALL
9:00 am - Al Martin & The Enforcers: Country Folk Rock
10:30 am - Beard Growing Contest
1:00 pm - Manual Timber Sports
1:00 pm - Patty Richards Country Music Show
3:30 pm - Pioneer String Band
4:30 pm - Line Dance Lessons
5:30 pm - The Fiddling Gates Family
7:00 pm - The Marshall County Hangman Honky Tonk & Country Swing Dance Music

FIRST CHURCH
11:30 am - Old-Fashioned Hymn Sing

GRAND CONCOURSE
9:00 am - Farm Bureau Cook-out Contest
9:00 am - Renewable Day
10:00 am - The Des Moines Register Soapbox
2:30 pm - Outhouse Races
4:30 pm - Fairlympics

GRANDFATHER'S BARN
11:00 am - Grape Stomp
11:00 am - Iowa State Fair and Best of Show Wine Sampling
1:00 pm - Let’s Get Crafty with Iowa Wine
2:00 pm - Art Fair Demonstration: Metal Smith Jewelry
2:00 pm - Grape Stomp
3:00 pm - Grape Stomp
4:00 pm - Art Fair Demonstration: Watercolor
4:00 pm -I Don’t Know Mid-Palate from an Oak Palate
6:00 pm - Grape Stomp
7:30 pm - Osiella

GRANDSTAND
8:00 pm - Rock Hall Three for All: Heart and Joan Jett and the Blackhearts and Cheap Trick

HORSESHOE COURTS
9:30 am - Horseshoe Pitching: Open Doubles
1:30 pm - Horseshoe Pitching: Open Singles

HY-VEE FUN FOREST STAGE
10:00 am - Blue Ribbon Kids’ Club: “My Family’s Beef Farm” with the Iowa Agricultural Literacy Foundation
11:00 am - Steve Brogan and Co Comic Ventriloquist
11:30 am - The Chipper Experience
12:00 pm - Ricky Smith, Metro Arts artABILITY “The Silence that Speaks Louder than Words”
1:00 pm - Steve Brogan and Co Comic Ventriloquist
1:30 pm - The Chipper Experience
2:00 pm - Ricky Smith, Metro Arts artABILITY “The Silence that Speaks Louder than Words”
3:00 pm - Steve Brogan and Co Comic Ventriloquist
3:30 pm - The Chipper Experience
4:00 pm - Ricky Smith, Metro Arts artABILITY “The Silence that Speaks Louder than Words”

JOHN DEERE AGRICULTURE BUILDING
ALL DAY - Gingerbread Building
10:00 am - Calendar Kids Recognition
11:00 am - Discovery Gardens Information
12:00 pm - Cooking with Honey
1:00 pm - Iowa’s Solar Energy Potential
3:00 pm - Fun with Ostrich
4:00 pm - Heirloom Tomato Contest Awards
4:00 pm - Open Class Horticulture Awards

KIDS' ZONE
9:00 am - Hedrick’s Petting Zoo
11:00 am - Hedrick’s Pig Racing
2:00 pm - Hedrick’s Pig Racing
5:00 pm - Hedrick’s Pig Racing

MIDAMERICAN ENERGY STAGE
9:00 am - Metro Arts artABILITY presents Stutter’in Jimmy
9:15 am - Navy Band Great Lakes: Liberty Call Jazz Ensemble
10:00 am - Navy Ceremonial Guard
12:00 pm - Vocal Trash
2:00 pm - Vocal Trash
3:00 pm - The Treble Makers
5:00 pm - KCCI 8 at 5
8:00 pm - Home Free

MIDAMERICAN ENERGY VISITORS CENTER
11:00 am - FIRST® Tech Challenge Robot Demonstration
11:00 am - Turbine Talks

MILKING PARLOR, JOHN & EMILY PUTNEY FAMILY CATTLE BARN
11:00 am - Milking Demonstration
3:00 pm - Milking Demonstration
7:00 pm - Milking Demonstration

OMAN FAMILY YOUTH INN STAGE
8:00 am - Olympics Broadcast

OUTSIDE OF JOHN DEERE AGRICULTURE BUILDING
6:00 pm - Ice Carving Demonstration

PATTY AND JIM COWNIE CULTURAL CENTER
9:00 am - Candle Make & Take
9:00 am - China Painting
9:00 am - Create Your Own Perfume
9:00 am - Decorative Painting
9:00 am - Fingernail Art Design
9:00 am - Henna Tattoo Art
9:00 am - Name Bracelet Make & Take
9:00 am - Personalized Magnet Make & Take
9:00 am - Pottery Demonstration
9:00 am - Wire Jewelry Make & Take
9:00 am - Wood Turning Demonstrations
10:00 am - Barbed Wire Art
10:00 am - Coin Jewelry Demonstration
10:00 am - Handmade Pottery
10:00 am - Origami: Hopping Frog
10:00 am - Stained Glass Demonstration
10:00 am - Tie-Dye
12:00 pm - Air Brush & Watercolor Demonstrations
12:30 pm - Handmade Pottery
1:00 pm - Pottery Demonstration
1:30 pm - Barbed Wire Art
2:00 pm - Glass Beads and 3D Printed Jewelry
2:00 pm - Origami: Hopping Frog
2:30 pm - Handmade Pottery
3:00 pm - Coin Jewelry Demonstration
3:00 pm - Crocheted Wire Jewelry
3:00 pm - Wire Jewelry Demonstration
4:00 pm - Air Brush & Watercolor Demonstrations
4:00 pm - Glass Beads and 3D Printed Jewelry
4:30 pm - Handmade Pottery
5:00 pm - Coin Jewelry Demonstration
6:00 pm - Acrylic Painting Demonstration & Color Theory Basics
6:00 pm - Air Brush & Watercolor Demonstrations
6:00 pm - Glass Beads and 3D Printed Jewelry
6:30 pm - Handmade Pottery
7:00 pm - Coin Jewelry Demonstration
8:00 pm - Glass Beads and 3D Printed Jewelry
11:00 pm - Glass Beads and 3D Printed Jewelry

PATTY AND JIM COWNIE CULTURAL CENTER ATRIUM
9:00 am - Miniature Farm Display
9:00 am - Wood Carving Demonstrations

PATTY AND JIM COWNIE CULTURAL CENTER COURTYARD
1:00 pm - Art Attack

PAUL R. KNAPP ANIMAL LEARNING CENTER, CHRISTENSEN FARMS STAGE
10:00 am - Butter Sculpting Contest
11:00 am - The Thank A Farmer Magic Show
11:30 am - The Way We Live Award
12:00 pm - Butter Sculpting Contest
1:00 pm - The Thank A Farmer Magic Show
2:00 pm - Save The Honey Bees
2:30 pm - Agriculture BINGO
3:00 pm - The Thank A Farmer Magic Show
4:00 pm - Minute to Win It: Farm Edition
5:00 pm - Build-An-Animal
6:00 pm - Butter Sculpting Contest

PIGEON / POULTRY/ RABBIT BUILDING
9:00 am - Pigeon Show

PIONEER LIVESTOCK PAVILION
7:30 am - 4-H Beef Cattle Show: Breeding
8:00 am - Beef Cattle Show: Angus
4:30 pm - 4-H Parade of Breeding Heifer Champions
6:00 pm - 4-H Beef Cattle Show: Beef of Merit

RICHARD O. JACOBSON EXHIBITION CENTER
8:00 am - Horse Show: Belgian, Shire, Miniature
5:00 pm - Horse Show: Belgian, Shire, Miniature
7:30 pm - Horse Show: Society

ROCK ISLAND AVENUE
ALL DAY - Iowa Craft Beer Tent
10:00 am - Pedal Tractor Pull

RUAN PLAZA
ALL DAY - Running with the Bull

SHEEP BARN
7:30 am - 4-H Sheep Show: Breeding

SOUTH OF FIRST CHURCH
10:00 am - Chainsaw Carvers A.J. Lutter and Gary Keenan
12:00 pm - Chainsaw Carvers A.J. Lutter and Gary Keenan
3:30 pm - Chainsaw Carvers A.J. Lutter and Gary Keenan
5:30 pm - Chainsaw Carvers A.J. Lutter and Gary Keenan

SOUTHEAST OF GATE 6
12:00 pm - Pigeon Rolling: American Parlor Roller Association Sanctions Meet

STROLLING
11:00 am - Bandaloni One Man Band
12:30 pm - The Gantry Show
1:00 pm - Bandaloni One Man Band
2:30 pm - The Gantry Show
3:00 pm - Bandaloni One Man Band
6:30 pm - The Gantry Show

SUSAN KNAPP AMPHITHEATER
9:00 am - The Keosippi Kickers
10:00 am - Home Before Dark
11:00 am - Roadtoast
12:00 pm - Good Guys
1:00 pm - The Bechtold Family
2:00 pm - Metro Arts artABILITY presents Stutter’in Jimmy
3:00 pm - Anna Christensen
8:00 pm - Ryan Kinder

SWINE BARN
8:00 am - 4-H Swine Show: Market

WILLIAM C. KNAPP VARIED INDUSTRIES BUILDING - SOUTH HALLWAY - ROOM A
9:00 am - State Fair Sew-In
WILLIAM C. KNAPP VARIED INDUSTRIES BUILDING- SECOND FLOOR
10:00 am - Holiday Treats with Patrick Lose
10:00 am - Weaving
12:00 pm - Tool Time demonstration
1:30 pm - Pillowcase in a Flash
1:30 pm - Weaving

WILLIAM C. KNAPP VARIED INDUSTRIES BUILDING- SOUTH ATRIUM
ALL DAY - Sandscapes sand sculpting

Iowa State Fair 2016 Daily Schedule

Thursday, August 11, 2016

Friday, August 12, 2016

Sunday, August 14, 2016

Tuesday, August 16, 2016


All Festivals and Fairs 2016

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)