Festivals Fairs Fun

Celtic Classic Highland Games Festival 2015 Schedule
September 25 - 27, 2015 - Bethlehem, Pennsylvania

    The Celtic Classic Highland Games and Festival for 2015 has the Highland games competition, food, beer, celtic music, live bands, fiddle competition, Haggis bowl, pipe band competion, whisky tasting, Guinness Pour, kids activity area, Highland dance competition and much more.

September 25, 2015 - Friday Schedule
Highland Field
4:00 pm - Sponsor Reception
5:00 pm - Haggis Bowl 2015
5:30 pm - Wayside Farm Border Collies
6:15 pm - Challenge Caber

Grand Pavilion
4:30 pm - Burning Bridget Cleary
5:55 pm - Emish
7:20 pm - Jamison
8:45 pm - Glengarry Bhoys
10:45 pm - Tempest

Tavern in the Glen
5:00 pm - Jamison
6:20 pm - The Mudmen
7:45 pm - Tempest
9:00 pm - O’Grady Quinlan
10:00 pm - Seamus Kennedy

Ice House
4:45 pm - O’Grady Quinlan
6:00 pm - Blackwater
7:15 pm - The Fretless
8:30 pm - Matt & Shannon Heaton
9:45 pm - Emish

Irish Pub Tent
5:00 pm - Matt & Shannon Heaton
6:15 pm - Irish Stars
7:00 pm - Celtic Spirit
8:15 pm - Killen Clark

Celtic River Stage
4:30 pm - The Fretless
5:55 pm - Killen Clark
7:20 pm - Timlin & Kane
8:45 pm - The Mudmen

September 26, 2015 - Saturday Schedule
Highland Field
10:00 am - 22lb Hammer
11:00 am - 24lb Breamar Stone
11:30 am - Showing of the Tartan
12:00 pm - Parade Opening Ceremonies
12:45 pm - 56lb Weight for Distance
1:45 pm - Highland Dance Awards
2:30 pm - Sheaf Toss
4:00 pm - Caber Toss
5:00 pm - Wayside Farm Border Collies
5:45 pm - Drum Major Competition
6:30 pm - Massed Bands
6:45 pm - Grade 4 Band Awards

Grand Pavilion
12:00 pm - Poor Man’s Gambit
1:25 pm - Kilmaine Saints
2:50 pm - McPeake
4:15 pm - Emish
5:40 pm - The Mudmen
7:05 pm - Bastard Bearded Irishmen
8:30 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
8:55 pm - Tempest
10:15 pm - The Glengarry Bhoys


Tavern in the Glen
12:00 pm - Emish
1:25 pm - The Mudmen
2:40 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
3:30 pm - Bastard Bearded Irishmen
4:50 pm - Tempest
6:15 pm - Poor Man’s Gambit
7:30 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
8:40 pm - The Gothard Sisters
10:00 pm - Seamus Kennedy

Ice House
9:00 am - Youth Fiddle Competition
1:30 pm - Blackwater
2:45 pm - The Gothard Sisters
4:00 pm - Glengarry Bhoys Unplugged
5:15 pm - Archie Fisher
6:30 pm - Pocono Highland Dance Academy
7:15 pm - The Fretless
8:30 pm - Timlin & Kane
9:45 pm - McPeake

Main Street Stage
1:00 pm - Irish Stars School of Dance
2:00 pm - Across the Pond
3:15 pm - Rogue Diplomats
4:45 pm - No Irish Need Apply
6:15 pm - Kilmaine Saints

Irish Pub Tent
10:30 am - Song Writing Contest
1:00 pm - Archie Fisher
2:15 pm - Matt & Shannon Heaton
3:30 pm - Timlin & Kane
4:45 pm - Pocono Highland Dance Academy
5:45 pm - Steve & John
7:00 pm - Celtic Spirit
8:15 pm - Rogue Diplomats

Piping Grove
1:30 pm - Grade 4 Pipe Band Competition

Celtic River Stage
1:45 pm - Burning Bridget Cleary
3:10 pm - Celtic Spirit
4:35 pm - The Fretless
6:00 pm - Matt & Shannon Heaton
7:25 pm - Across the Pond
8:40 pm - No Irish Need Apply

Foy Hall
8:00 am - Highland Dance Competition
2:30 pm - Ceili Dancing for Children Under 10
3:15 pm - Ceili Dancing for Adults & Children over 10
4:15 pm - Scottish Country Dancers
5:00 pm - Contra Dance

Heritage Hollow
11:00 am - 6:00 pm - Children's Crafts
11:00 am - 4:00 pm - Claire Marcus – Wool Spinning demo
1:00 pm - Bagpipe Demonstration
2:00 pm - Joe Keane – Irish Storytelling
3:00 pm - Highland Dance Demonstration
4:00 pm - Bagpipe Demonstration

September 27, 2015 - Sunday Schedule
Highland Field
9:30 am - 16lb Hammer Throw
10:30 am - Open Stone
11:15 am - 28lb Stone for Distance
12:30 pm - Drum Major Competition
1:30 pm - 56lb Weight for Height
3:00 pm - Challenge Caber
3:30 pm - Athlete Meet & Greet
4:00 pm - Athletic Awards
4:15 pm - Scholarships / Awards presentation
4:30 pm - Massed Bands
5:00 pm - Grade 3 Band Awards
5:15 pm - Drum Major Awards
5:30 pm - Wayside Farm Border Collie Demo

Grand Pavilion
12:00 pm - Seamus Kennedy
1:25 pm - McPeake
2:30 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
3:20 pm - The Gothard Sisters
4:45 pm - Kilmaine Saints
6:00 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
7:00 pm - The Glengarry Bhoys

Tavern in the Glen
12:00 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
1:00 pm - Kilmaine Saints
2:25 pm - Poor Man’s Gambit
3:50 pm - Bastard Bearded Irishmen
4:55 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
5:30 pm - Blackwater
6:50 pm - Seamus Kennedy

Ice House
10:00 am - Ecumenical Service
12:00 pm - Burning Bridget Cleary
1:15 pm - Killen-Clark
2:30 pm - Glengarry Bhoys Unplugged
3:45 pm - McPeake
5:00 pm - Archie Fisher
6:15 pm - The Gothard Sisters

Irish Pub Tent
1:00 pm - Irish Stars School of Dance
2:00 pm - Steve & John
3:15 pm - Rogue Diplomats
4:30 pm - Killen-Clark
5:45 pm - Timlin & Kane

Piping Grove
12:00 pm - 5:00 pm - Grade 3 Pipe Band Competition

Celtic River Stage
1:00 pm - Timlin & Kane
2:25 pm - Archie Fisher
3:50 pm - Burning Bridget Cleary
5:15 pm - No Irish Need Apply
6:40 pm - Bastard Bearded Irishmen

Foy Hall
12:30 pm – Fiddle Workshop- FREE workshop
2:30 pm – Irish Language Workshop
4:00 pm – Sean Nos Singing Workshop

Heritage Hollow
11:00 am - 5:00pm – Children’s Crafts
11:00 am - 5:00pm - Claire Marcus Wool Spinning
1:00 pm – Bagpipe Demonstration
2:00 pm – Joe Keane Irish Storytelling
3:00 pm - Highland Dance Demonstration
4:00 pm – Bagpipe Demonstration

Main Street Stage
12:30 pm – Rogue Diplomats
2:00 pm - Pocono Highland Dance Academy
4:30 pm – Craig Thatcher & Nyke VanWyk
6:00 pm – Poor Man’s Gambit


All Festivals and Fairs 2015

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)