Festivals Fairs Fun

Alaska State Fair 2018 Daily Schedule
    August 23 - September 3, 2018

Thursday,   August 23, 2018     Energy Day Schedule

• Masters Of Iron, Come Challenge Your Friends - 10:00 am - Events Tent
• Age Of The Dinosaurs, Journey Back In Time To Walk With Dinos - 12:00 pm - Eworx Don Sheldon Events Center
Brad’s World Reptiles, Take A Walk On The Wild Side - 12:00 pm - Matanuska Valley Federal Credit Union Kid Zone

• Sudsy’s Barn, Hand-Washing Fun - 12:00 pm - Craig Taylor Farm Exhibits
GCI Petting Zoo, Mingle With Baby Animals - 12:00 pm - Craig Taylor Farm Exhibits
• Fowl Weather Friends, Baby Chicks Hatching - 12:00 pm - Craig Taylor Farm Exhibits



• Bringing History Back To Life, By Palmer Historical Society - 12:00 pm - Wineck Barn
• Battle At The Fairgrounds Wrestling Tournament, Pioneer Grappling Academy - 12:00 pm - KTVA 11 News Corral
• Glow Zone - 12:00 pm, 2:00 pm, 5:00 pm - Matanuska Valley Federal Credit Union Kid Zone

• Kids Pedal Tractors, Let Your Kids Take The Wheel - 12:00 pm - RAM Trucks Grandstand Lawn
• Alaska Far Away, Award-Winning Documentary Celebrating Palmer’s Colony History - 12:30 pm, 5:30 pm - Wineck Barn
Story Time With Curious George - 12:30 pm, 2:30 pm - Alyeska Pipeline Colony Stage

• Ham Fried Rice - 12:30 pm - Hoskins Exhibits
• Magician Eric Giliam, Amazing Spectacle of Magic & Illusions - 12:30 pm - MEA Bluebonnet Stage
• Magician Eric Giliam, Amazing Spectacle of Magic & Illusions - 2:30 pm - Around the Grounds



• Gil Rodriguez, Acoustic “Mexkimo” Musings 1:00 pm - MEA Bluebonnet Stage
• Gil Rodriguez, Acoustic “Mexkimo” Musings 4:00 pm - The Watering Hole
• Fred Scheer’s Lumberjack Show - 1:00 pm, 3:00 pm, 6:00 pm - SBS Woodlot

• Magic By Robbie, Amazing, Amusing, Astounding & Confusing- 1:00 pm - Alyeska Pipeline Colony Stage
• Nick Hanson Eskimo Ninja Warrior, Welcome To The Gathering Place - 1:00 pm - Dena's Stage at the Gathering Place
• Curious George Meet And Greet - 1:00 pm - Around the Grounds

• Naa Luudisk Gwaii Yatx’i, Traditional Dances Of Southeast Alaska’s Tribes - 1:30 pm, 5:30 pm - Dena's Stage at the Gathering Place
• King BMX, High-Flying Bikes And Mind-Boggling Stunts - 1:30 pm, 3:30 pm, 5:30 pm - Purple Plaza
• Handmade Twisted Cord - 1:30 pm - Hoskins Exhibits

• Emma Hill, Countrified Bluesy Folk & Touch Of Pop - 4:00 pm - MEA Bluebonnet Stage
• Emma Hill, Countrified Bluesy Folk & Touch Of Pop - 2:00 pm - The Watering Hole
• Cirque Zuma Zuma, African-Style Cirque Du Soleil - 2:00 pm, 4:00 pm, 6:30 pm - Alyeska Pipeline Colony Stage



• Rhoda Grace - 2:00 pm - MEA Bluebonnet Stage
• Dan Lesperance And Steve Norwood, Country Folk - 2:00 pm - Sluicebox
• Dan Lesperance And Steve Norwood, Country Folk - 7:00 pm - The Watering Hole

• AKU-MATU, Iñupiaq Rap And Performance Art - 2:30 pm, 5:00 pm - Dena's Stage at the Gathering Place
• Jelly Roll Rug - 2:30 pm - Hoskins Exhibits
• The Alaska Club, Zumba, Tap Dance, And Zumba Kids - 3:00 pm, 5:00 pm - Alyeska Pipeline Colony Stage

• Silver Train, Blues & Beyond - 3:00 pm - Sluicebox
Antique Tractor Pull Competition, A Strong And Beautiful Display Of Power - 3:00 pm - RAM Trucks Grandstand Lawn
• Dan Meyer: Sword Swallower, Cutting Edge Innertainment - 3:00 pm, 6:00 pm - MEA Bluebonnet Stage

• Small Souls, Ambient Americana - 5:00 pm - MEA Bluebonnet Stage
• Small Souls, Ambient Americana - 3:00 pm - The Watering Hole
• Artist Corner With Judy Vars - 3:00 pm - Wine Bar


  Alaska State Fair 2018 Schedule

  • Aug. 23 - Thursday     • Aug. 24 - Friday



• Qatalina & Co., Hip-Hop, Country, Jazz And R & B - 3:30 pm, 5:30 pm - Alyeska Pipeline Colony Stage
• Chocolate Nut Clusters - 3:30 pm - Hoskins Exhibits
• Irene Bedard & Perseverance Theatre - 4:00 pm - Dena's Stage at the Gathering Place

• Studio 49, Tap, Jazz, Hip-Hop & More - 4:30 pm, 6:00 pm - Alyeska Pipeline Colony Stage
• Diana Z, Energetic Indie-Pop Originals - 5:00 pm - The Watering Hole
• Goat Milking Demo, With Chelsea Dischner - 5:00 pm - Milking Parlor

• Cow Milking Demo, With Sariah Naff - 5:30 pm - Milking Parlor
• 4th & Main, “The New Crossroads In Country Music” - 5:30 pm - Sluicebox
• Fish & Chips, Hot & Fresh Acoustic Tunes - 6:00 pm - The Watering Hole


All Festivals and Fairs 2018

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



• Blast From The Past, Country Classics From The North - 7:00 pm - Dena's Stage at the Gathering Place
Stone Sour - 7:00 pm
Alaska State Fair Queen Contest, The Coronation of the New Fair Queen - 7:00 pm - Alyeska Pipeline Colony Stage

• Branch & Dean, High-Octane Country - 7:30 pm - Sluicebox
• H3 Band, Polynesian Reggae Band - 9:30 pm - Sluicebox
          All events and times subject to change.


star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)