Festivals Fairs Fun
Alaska State Fair 2016 Daily Schedule
    August 25 - September 5, 2016

September 3, 2016, - Saturday Schedule - Mining Day

• After the Dinosaurs: The Age of Mammals and Ice - 12:00 pm -- Don Sheldon Events Center
• Brad’s World Reptiles, - 12:00 pm -- Matanuska Valley Federal Credit Union Kid Zone
• Sudsy’s Barn, Hand-washing fun - 12:00 pm -- Farm Exhibits
• Washboard Willy, A one-man band musical feast - 12:00 pm -- Around the Grounds

• GCI Petting Zoo, Mingle with baby animals - 12:00 pm -- Farm Exhibits
• Fowl Weather Friends, Baby chicks hatching - 12:00 pm -- Farm Exhibits
• Duck Pond, Watch ducks playing - 12:00 pm -- Farm Exhibits

• Victor’s Garden, Victor has flown home. Come meet his friends AND a very welcome surprise - 12:00 pm -- Matanuska Valley Federal Credit Union Kid Zone

• Bringing History Back to Life, By Palmer Historical Society - 12:00 pm -- Wineck Barn
• Antwan Towner, Pop-up magic - 12:00 pm -- Around the Grounds
• Antwan Towner, Comedy magician & mind reader - 3:00 pm and 12:30 pm -- Bluebonnet Stage
• Alaska Far Away, Award-winning documentary celebrating Palmer’s Colony history - 5:30 pm and 12:30 pm -- Wineck Barn



• Fred Scheer’s Lumberjack Show - Aug 25 - Sep 5 -- 1:00 pm, 3:00 pm, and 6:00 pm -- SBS Woodlot

• King BMX, High-flying bikes and mind-boggling stunts - Aug 25 - Sep 5 -- 1:30 pm, 3:30 pm and 5:30 pm -- Purple Plaza

• Powerhouse - Explosive percussive dance - 2:00 pm, 4:00 pm and 6:30 pm-- Alyeska Pipeline Colony Stage

• Where the River Matanuska Flows -- 2:30 pm -- Wineck Barn

• Antique Tractor Pull Competition, Alaska State Fair, Palmer, Alaska - 3:00 pm -- Yellow Gate Lawn

• Cow Milking Demo, with Brittany Tormey -- 5:00 pm -- Milking Parlor

• Team Ghost Riders, Monkeys & sheepdogs – where the rodeo arena meets the jungle - 7:00 pm -- KTVA 11 News Corral

• Washboard Willy & Lloyd Mabrey, A feast of jazzy beats & improv comedy - 6:30 pm -- The Hitchin' Post

• Redhead Express, Four sisters, one dream, and exquisite sibling harmonies 7:30 pm -- Alyeska Pipeline Colony Stage

• Passage, Navy Band Northwest -- 8:00 pm -- Alaska Glacier Products Events Tent

• Magic by Robbie, Amazing, amusing, astounding & confusing -- 12:00 pm -- Around the Grounds

• The Hired Guns, Southern rockin’ honky-tonk, country and blues
Sep 2 -- 2:00 pm -- The Watering Hole
Sep 2 -- 3:30 pm -- Sluicebox
Sep 2 -- 7:30 pm -- The Hitchin' Post



• Alaskanette Baton Corps, High-energy twirlers -- 10:15 pm -- Alyeska Pipeline Colony Stage

• Last Frontier Dutch Oven Cook-off, Tasting around 12:00, 4:00, 4:45 & 5:30 pm -- 10:00 am

• ASF Fiddle Contest - 11:00 am -- Alyeska Pipeline Colony Stage

• Paint a Lady Bug Rock -- 11:30 am -- Hoskins Exhibits

• 4-H Jr. Market Livestock Auction - 12:00 pm

• Cupiit Yurartet, Cup’ik songs and dances
Sep 3 -- 12:00 pm -- Dena' Stage at the Gathering Place
Sep 3 -- 3:00 pm -- Dena' Stage at the Gathering Place
Sep 3 -- 6:00 pm -- Dena' Stage at the Gathering Place

• Lost @ C, Genuine barbershop quartet on the hoof
Sep 3 -- 12:00 pm -- Around the Grounds
Sep 3 -- 1:00 pm -- Alyeska Pipeline Colony Stage



• FEC Gymkhana Finals & Awards - Sep 3 -- 12:00 pm -- France Equestrian Center - Finals start at noon, awards start at 4:30 pm.

• Quick Sew a Pot Holder - Sep 3 -- 12:30 pm

• Tlingit & Haida Dancers of Anchorage, Southeast dance and songs - Sep 3 -- 12:30 pm and 3:30 pm -- Dena' Stage at the Gathering Place

• Jamie and Jenny, Eskimo sisters’ pop music duo - Sep 3 -- 1:00 pm and 4:00 pm-- Dena' Stage at the Gathering Place

• The Strangs, Grisman style acoustic swing
Sep 3 -- 5:00 pm -- The Watering Hole
Sep 3 -- 7:30 pm -- The Hitchin' Post
Sep 3 -- 1:00 pm -- Bluebonnet Stage
Sep 3 -- 1:30 pm -- Sluicebox

• All Star Monster Trucks - Sep 3 -- 1:00 pm and 4:00 pm -- RAM Trucks Grandstand



Alaska State Fair 2016 Daily Schedules

Thursday - August 25, 2016

Friday - August 26, 2016

Saturday - August 27, 2016

Saturday - September 3, 2016

Sunday - September 4, 2016

Monday - September 5, 2016



• Mounted Games - Sep 3 -- 1:00 pm -- France Equestrian Center

• Let’s Make a Kitchen Towel - Sep 3 -- 1:30 pm

• Linda Sahara, Mid-Eastern belly dancers - Sep 3 -- 1:30 pm -- Alyeska Pipeline Colony Stage

• ASF Beard Contest - Sep 3 -- 2:00 pm -- SBS Woodlot

• Byron Nicholai: I Sing. You Dance. Old stories from a fresh perspective Sep 3 -- 2:00 pm and 5:00 pm -- Dena' Stage at the Gathering Place

• Dan Lesperance, Smooth country pickin’
Sep 3 -- 2:00 pm -- The Watering Hole
Sep 3 -- 4:30 pm -- The Hitchin' Post


All Festivals and Fairs 2016

January, February, March

April, May, June

July, August, September

October, November, December



• Hannah Yoter, Country classics and originals Sep 3 -- 2:00 pm -- Bluebonnet Stage Sep 3 -- 5:30 pm -- The Hitchin' Post Sep 3 -- 4:00 pm -- The Watering Hole

• Marbleized Rye and Whole Grain Bread - Sep 3 -- 2:30 pm

• Midnight Sons Barbershop Chorus, Men’s a cappella harmonies - Sep 3 -- 2:30 pm -- Alyeska Pipeline Colony Stage

• Uncle Bob, All cheese, no crackers–it’s a Frankless job - Sep 3 -- 2:30 pm -- The Hitchin Post

• Alaska Sound Celebration, Award-winning a cappella - Sep 3 - Sep 4 -- 3:00 pm -- Alyeska Pipeline Colony Stage

• I Like Robots, Transporting you back to the 80’s - Sep 3 -- 3:00 pm -- Sluicebox

• Jared Woods, Rousing & soulful Americana originals - Sep 3 -- 3:00 pm -- The Watering Hole

• Carhartt Brothers, Music to pound nails by Sep 3 -- 3:30 pm -- The Hitchin' Post and Sep 3 -- 6:00 pm -- Bluebonnet Stage

• Flintlock Special, Straight-ahead bluegrass Sep 3 -- 3:30 pm -- Bluebonnet Stage and Sep 3 -- 6:00 pm -- The Watering Hole

• Woodrow, Electrifying soul & blues-based rock ‘n’ roll - Sep 3 -- 4:30 pm -- Sluicebox

• Alaska’s Got Talent Prelim - Sep 3 -- 4:30 pm -- SBS Woodlot - $2500.00 Grand Prize is at stake.

• Mat Valley Dance Superstars, Hip-hopping moose - Sep 3 -- 4:30 pm -- Alyeska Pipeline Colony Stage

• Irish Dance Academy, Alaska’s premier Irish dance group - Sep 3 - Sep 4 -- 5:00 pm -- Alyeska Pipeline Colony Stage

• Hobo Jim, Alaska’s State Balladeer - Sep 3 -- 6:30 pm -- Sluicebox

• Inupiaq Blanket Toss, Dena’ Stage at the Gathering Place Sep 3 -- 6:30 pm -- Dena' Stage at the Gathering Place

• Randy Houser - Sep 3 -- 7:00 pm -- Kendall Toyota Borealis Theater

• High Lonesome Sound, Brain explodin’ bluegrass - Sep 3 -- 7:00 pm -- The Watering Hole

• Pamyua, Yup’ik and Inuit award winning band - Sep 3 -- 7:00 pm -- Dena' Stage at the Gathering Place

• Yeast Bread Contest, - Sep 3 -- 7:00 pm -- Hoskins Exhibits

• The Ken Peltier Band - Sep 3 -- 9:00 pm -- Sluicebox

• Fireworks - By Entertainment Fireworks Inc. -Sep 3 -- 10:00 pm -- Around the Grounds

All events and times subject to change.


star Fairs, Festivals, Parades, Concerts, Shows

star Search (All)